Pomorski Szlak św. Jakuba

Województwo zachodniopomorskie

RECReate - rewitalizacja europejskiego szlaku kulturowego
na obszarze Południowego Bałtyku

Strona projektu w języju Polskim Project site in English

Imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

 
 
Aktualności
RSS
Zapisz jako PDF
Zmień rozmiar tekstu

Wyjazd studyjny Drogami Św. Jakuba

Piątek, 10 czerwca 2011
Województwo zachodniopomorskie

W dniach 28 maja – 5 czerwca 2011 r. śladami św. Jakuba – aż do Santiago de Compostela w Hiszpanii odbyła się podróż studyjna, której uczestnikami byli partnerzy projektu z województwa zachodniopomorskiego: przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego oraz Fundacji Szczecińska.

Wyjazd pozwolił na uzyskanie informacji niezbędnych w realizacji projektu. Poznano m.in.: przykłady oznakowania Dróg św. Jakuba w Niemczech, Francji i Hiszpanii, sposób organizacji schronisk dla pielgrzymów oraz infrastruktury towarzyszącej. Założeniem wizyty było również poznanie funkcjonowania szlaku zarówno na obszarach wysoko zurbanizowanych jak i na terenie mniejszych miast, miasteczek i wsi. 

Niezwykle ważnym elementem wyjazdu była możliwość nawiązania współpracy z osobami i organizacjami zajmującymi się rozwojem Dróg św. Jakuba na zachodzie Europy. Uczestnicy spotkali się m.in.  z p. Victorią Diaz z organizacji Xacobeo, zajmującej się rozwojem i organizacją Camino w Galicji oraz promocją Dróg Św. Jakuba w Europie. W trakcie wizyty w Santiago doszło również do spotkania z Pełnomocnikiem Archidiecezji Santiago de Compostela odpowiedzialnym za ruch pielgrzymkowy. Podczas spotkania ustalono, że Pomorska Droga św. Jakuba, realizowana w ramach projektu RECReate, zostanie oficjalnie wpisana do rejestru istniejących Dróg  Jakubowych w Europie.

Wizyta w Hiszpanii była także okazją do spotkania z przedstawicielami Prowincji Ourense, przez który przebiega Via de la Plata, regionu partnerskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Spotkanie z panem Jose Manuelem Rodriguez, koordynującym działania związane z rozwojem przedsiębiorczości na terenie prowincji oraz panią Rosą Caseres z organizacji rozwoju regionalnego INORDE pozwoliła na poznanie sposobów rozwoju regionu w oparciu o Drogi Jakubowe. Zaprezentowane zostały także realizowane projekty rewitalizacji, wyposażenia i promocji sześciu nieczynnych stacji kolejowych wykorzystanych na potrzeby schronisk dla pielgrzymów.

Pobyt we francuskim regionie partnerskim Województwa Zachodniopomorskiego – Departamencie Gironde – to przede wszystkim spotkanie z przedstawicielami „Stowarzyszenia Przyjaciół św. Jakuba w Akwitanii”. Była to możliwość poznania sposobu funkcjonowania francuskiej części Drogi św. Jakuba.

Wizyta studyjna była doskonałą okazją do poznania funkcjonowania szlaku na terenach, które pielgrzymi przemierzają od lat. Była to dobra „lekcja” know-how, która bez wątpienia zostanie wykorzystana w tworzeniu Pomorskiej Drogi św. Jakuba w ramach projektu RECReate.

www.turystyka.wzp.pl

 

Mapy
Kurs e-learningowy
Agencja Reklamowa MiroArt Strony www Słupsk
Loading..
użytkowników online: